נתנאל סלע
A
A
A
A
יצירת קשר
שילחו הודעה ונציג יחזור אליכם בהקדם
שאלות נזיקין

שאלות נזיקין

שאלות נזיקין

בהיותי הולך רגל נפצעתי עקב תאונת דרכים. את מי עליי לתבוע ?
ראשית עליך להוכיח כי אכן הפגיעה הייתה ע"י רכב מנועי ששימש באותה העת למטרות תחבורה. לאחר מכן באפשרותך לתבוע את הנהג ו/או את המבטח של הרכב. במקרה שאין אתה יודע את זהות הנהג ו/או הרכב הפוגע, יש באפשרותך לתבוע את "קרנית". קרנית היא גוף שהוקם ע"מ לבטח אנשים לפי חוק הפלת"ד ("פיצוי לנפגעי תאונות דרכים") במקרה שאין את מי לתבוע. כגון תאונת פגע וברח. חשוב להדגיש, כי נפגע שבחר לתבוע לפי הפלת"ד לא יוכל לתבוע ע"פ פקודת הנזיקין ו/או כל חוק אחר.
האם יכול לקרות מצב שבתאונת דרכים לא ישלם הנתבע לתובע?
לפי חוק הפלת"ד, ובהנחה שאכן מדובר בתאונת דרכים, חל עקרון האחריות המוחלטת על הנתבע, לפיו אין שאלה כלל האם ישלם הנתבע לתובע, אלא כמה ישלם.
מה ההיגיון שבפלת"ד ("פיצוי לנפגעי תאונת דרכים") ?
המחוקק רצה ליצור מנגנון מהיר ויעיל לבירור תביעות של תאונות דרכים. בתביעות לפי הפלת"ד אין צורך לדון בשאלת האחריות, שכן נקבע כלל האחריות המוחלטת של הפוגע/הנתבע.
נפגעתי בתאונת דרכים בדרכי לעבודה. האם זה ייחשב כתאונת עבודה, או כתאונת דרכים ?
באופן כללי תאונת דרכים שהתרחשה בדרך לעבודה ו/או חזרה מהעבודה, תוך כדי עבודה, ובנסיעה ברכבו של המעביד ו/או גם לא ברכבו של המעביד, אבל לצורך העבודה, תיחשב הן כתאונת דרכים והן כתאונת עבודה. כמובן שעליך, כנפגע, להתייעץ עם עו"ד בשאלה מה היא הדרך הנכונה לתבוע, ואת מי.
מה ההבדל בין פציעה נזיקית סתם, לבין תאונת עבודה?
בתאונת עבודה ניתן יהיה לתבוע ולקבל פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי, וזאת בניגוד לפציעה סתם. בנוסף, נכות שנקבעה כתוצאה מתאונת עבודה, מקנה לנפגע זכויות יתירות (קרי, תשלומים גבוהים יותר) בנוגע לנפגע שקיבל נכות כללית.
מה זה תשלום תכוף?
כפי שציינתי בתשובותיי לשאלות שלעיל, כי בתביעות לפי הפלת"ד יש אחריות מוחלטת על הנתבע, יש אפשרות לפנות לחברת הביטוח של הנתבע, לקבלת תשלום תכוף. תשלום תכוף הוא תשלום לנפגע בעד תשלום הוצאותיו הרפואיות והוצאות מחייתו ומחיית בני משפחתו. יש אפשרות להגיש בקשה לתשלום תכוף לבימ"ש השלום, אף בטרם הגשת התביעה העיקרית. אציין כי קודם לפנייה לביהמ"ש, יש לפנות תחילה למבטח.
תוך כמה זמן חייבת חברת הביטוח להיענות לבקשה לתשלום תכוף ?
תוך 60 ימים. והיה וחב' הביטוח לא הגיבה ו/או לא שילמה, ניתן לפנות לביהמ"ש.
נפצעתי בתאונת דרכים, ובביה"ח טיפלו בי ברשלנות. מה עליי לעשות ?
מכיוון שנפגעת בתאונת דרכים, עליך להגיש תביעה לפי הפלת"ד, ולא תקום לך הזכות לתבוע את בית החולים לפי פקודת הנזיקין בעוולת הרשלנות.
אילו מרכיבים נלקחים בחשבון לצורך תחשיב הנזק שארע בגין תאונת דרכים ?
יש ראשי נזק בגין נזק "מיוחד", כלומר הנזקים שהתגבשו טרם הגשת התביעה, כגון: הוצאות רפואיות, עזרת צד ג', כאב, וסבל. ויש ראשי נזק בגין נזק "כללי", כלומר נזקים עתידיים שיש קושי לחשבם, קרי נזקים כגון קיצור תוחלת החיים, כאב וסבל עתידיים, וכו'. ההבדל העיקרי בין תביעה לפי חוק הפלת"ד, לבין תביעה רגילה לפי פקודת הנזיקין, היא שבפלת"ד יש תקרת פיצויים לראשי הנזק השונים. כלומר לא משנה מי אתה ומה אתה, ומה עיסוקך, וכמה אתה מפסיד בגין אובדן ימי העבודה שלך, יש סכום קבוע לפיצוי בגין יום אישפוז, ובגין יום מחלה בבית, וכו'.
מה ההבדל בין תביעת נזיקין רגילה, לבין תביעת נזיקין לפי חוק הפלת"ד.
כפי שענינו בתשובות לעיל. בתביעת נזיקין יש להוכיח את אחריות המזיק, ורק אם הוכחנו את אחריותו, נעבור להוכיח את גובה הנזק. לעומת זאת בפלת"ד, אין צורך להוכיח את אחריות המזיק לנזק, שכן אחריותו היא מוחלטת. ולכן ניתן ישר לדון בגובה הנזק. יש הבדל פרוצדוראלי נוסף והוא, שבתביעת נזיקין רגילה, חובה על הניזוק לצרף לכתב התביעה חוות דעת מומחה, בעוד שבתביעה לפי הפלת"ד, אין צורך שכזה, אלא יש לפנות לביהמ"ש ע"מ שביהמ"ש ימנה מומחה רפואי מטעמו.
מה זה "אשם תורם"?
אשם תורם בד"כ תהיה טענת ההגנה. ההגנה תטען שהניזוק, התובע, לא עשה מספיק ע"מ למנוע את הנזק, ובכך סייע להיווצרותו של הנזק. כלומר טענה זו למעשה מביאה לחלוקת הנזק בין המזיק לניזוק. יש להדגיש וציין כי על פי הפסיקה אי אפשר לטעון טענה זו במקרה של תביעה לפי חוק הפלת"ד.
האם ניתן לתבוע גם בגין אובדן השתכרות?
בוודאי שכן. ביהמ"ש ישתדל ככול שניתן להעריך זאת באמצעות העמדת הניזוק במצב בו היה אלמלא קרות הנזק.
כיצד ניתן להעריך זאת במקרה של נזק לקטין שעדיין לא עובד?
אכן מאוד קשה להעריך זאת, ולכן נקבע בפסיקה, כי לצורך חישוב נזקו של הקטין בגין אובדן השתכרות, יחושב הנזק בגובה השכר הממוצע במשק
גם לכם יש שאלה?
כתבו לנו ונחזיר לכם תשובה בהקדם

כל המידע המוצג באתר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית, מכול סוג שהוא. האתר ו/או בעל האתר ו/או עורך האתר ו/או כל מאן דהוא שיש לו נגיעה כלשהיא לאתר זה,  אינם נושאים באחריות מקצועית ו/או משפטית,  כלשהי כלפי הקוראים ו/או הגולשים, ו/או המשתמשים באתר, והנסמכים על הכתוב באתר, ואלה נדרשים לקבל ייעוץ מקצועי ו/או משפטי לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים והכתובים באתר.